higiena jamy ustnej

Jakie są zasady prawidłowej higieny jamy ustnej?

Dodano 10.12.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Znajomość zasad prawidłowej pielęgnacji zębów i dziąseł nie tylko zabezpiecza przed rozwojem próchnicy, ale także pozytywnie wpływa na kondycję psychofizyczną organizmu. Pacjenci stomatologiczni bardzo często lekceważą zmiany próchnicowe, nie zdając sobie sprawy, że wiele chorób ma swój początek właśnie w jamie ustnej. Brak prawidłowej higieny, skutkujący zakażeniami bakteryjnymi może w konsekwencji przyczyniać się do rozwoju anginy, stanów zapalnych, bólów głowy i zatok, a nawet zaburzeń funkcjonowania trzustki i serca. Jak zatem należy dbać o zęby? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

 

8 kroków do pięknych i zdrowych zębów

 

  1. Myj zęby minimum dwa razy dziennie. Regularne mycie zębów to obowiązkowy punkt na liście zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Ważna jest nie tylko systematyczność w tym zakresie, ale również długość wykonywanej czynności. Zęby szczotkujemy przez minimum 3 minuty, minimum pół godziny po posiłku. Nie zapominajmy o wyczyszczeniu dziąseł i języka! Osoby dorosłe powinny stosować pasty z fluorem. Pamiętaj, aby bezpośrednio po myciu zębów najpierw wypluć nadmiar pasty, a dopiero potem przepłukać usta niewielką ilością wody. Dwie godziny po umyciu zębów należy powstrzymać się od spożywania pokarmów. Mycie zębów można dodatkowo uzupełnić nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych oraz płukaniem jamy ustnej płynem antybakteryjnym.
  2. Zapoznaj się z właściwą techniką szczotkowania. Szczoteczką można wykonywać ruchy poziome, pionowe i obrotowo-wymiatające. W najbardziej skutecznych technikach czyszczenia, szczoteczka jest ustawiona pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Należy wyczyścić powierzchnię zewnętrzną, wewnętrzną i żującą każdego zęba. Pamiętajmy, że pasta do zębów powinna być dostosowana do wieku oraz ewentualnych problemów stomatologicznych. Należy również dobrać odpowiednią miękkość szczoteczki do zębów i wymieniać ją minimum raz na 3 miesiące.
  3. Szczególną uwagę zwróć na aparat ortodontyczny. Dokładne czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym jest utrudnione, dlatego należy mu poświęcić wyjątkowo dużo uwagi. Lekarz ortodonta z pewnością wyjaśni zasady pielęgnacji aparatu stałego lub ruchomego i zaopatrzy pacjenta specjalistyczne szczoteczki cylindryczne, ułatwiające dotarcie do miejsc trudno dostępnych.
  4. Raz w roku kontroluj zęby u dentysty. Cykliczne wizyty kontrolne u zaufanego dentysty to istotny czynnik w profilaktyce stomatologicznej. Dobry dentysta nie tylko skontroluje stan zębów i dziąseł, ale również wyjaśni, w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby i zleci wykonanie niezbędnych zabiegów. Mogą zaliczać się do nich: usuwanie kamienia nazębnego i przebarwień, fluoryzacja oraz lakowanie. Profilaktyczne wizyty kontrolne pomogą zdiagnozować zmiany patologiczne i dobrać metodę leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Profesjonalne zabiegi profilaktyczne wzmacniają szkliwo i poprawią kondycję dziąseł.
  5. Ogranicz słodkie przekąski i napoje gazowane. Jednym z największych wrogów zdrowych zębów są słodycze, zjadane w nadmiernych ilościach zwłaszcza przez najmłodszych pacjentów. Racjonalna dieta, ograniczająca spożycie cukru będzie pozytywnie wpływać nie tylko na stan zębów, ale również na cały organizm. Słodkie przekąski warto zastąpić warzywami i owocami, które są zdrowe i naturalnie oczyszczają powierzchnię zębów. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w bezcukrowe gumy do żucia, przywracające prawidłowe pH w jamie ustnej i stymulujące wydzielanie śliny.
  6. Kontroluj ilość wypijanej kawy i herbaty. Napoje te mogą bowiem przyczyniać się do nadmiernego odkładania osadu na zębach i powstawania przebarwień. Osoby, pijące duże ilości kawy lub palące papierosy powinny częściej wykonywać zabiegi piaskowania zębów, a najlepiej – zrezygnować ze szkodliwych nałogów.
  7. Pamiętaj o suplementacji diety. Troska o zachowanie optymalnego stanu uzębienia obejmuje również wzbogacanie diety o produkty białkowe oraz zawierające witaminy A, D oraz C. Nabiał jest bogaty w wapń, wzmacniający wytrzymałość zębów, a witamina D stymuluje jego wchłanianie.
  8. Samodzielnie sprawdzaj stan jamy ustnej. Ostatnim krokiem do pięknych i zdrowych zębów jest regularne wykonywanie samobadania zębów. W przypadku wykrycia niepokojących zmian można podjąć szybkie działanie zapobiegawcze i uniknąć niepotrzebnego rozwoju zmiany chorobotwórczej. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę nie tylko na uzębienie, ale również na wygląd dziąseł, języka i błony śluzowej.